czwartek, 7 stycznia 2016

[37] "Rebeliant" Marie Lu
Nazwa: "Rebeliant"
Cykl: Legenda ( tom I )
Autor: Marie Lu
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: Zielona Sowa"Każdy dzień oznacza nowe dwadzieścia cztery godziny. Z każdym kolejnym dniem wszystko na nowo staje się możliwe. Obojętnie, czy żyjesz, czy giniesz, możesz mieć tylko jeden dzień naraz."
   
   Piętnastoletnia June, urodzona w elitarnej rodzinie w jednej z najbogatszych dzielnic Republiki, jest wojskowym geniuszem. Posłuszna, pełna pasji i oddana ojczyźnie, jest wychowywana na przyszłą gwiazdę najwyższych kręgów Republiki. Również piętnastoletni Day, urodzony w slumsach sektora Lake, jest najbardziej poszukiwanym przestępcą Republiki, ale kierujące nim motywy wcale nie są tak podłe jak by się mogło wydawać. Zbieg okoliczności sprawia, iż oboje odkrywają prawdę o wydarzeniach, przez które połączyły się ich losy. Dowiadują się też, że ich ojczyzna gotowa jest sięgnąć po wszelkie dostępne środki, by zataić sekrety...

"Ciekaw jestem, jakby wszystko się poukładało, gdybym to ja urodził się w twoim świecie, a ty w moim. Czy bylibyśmy wówczas tacy sami jak teraz? Czy byłbym jednym z najlepszych żołnierzy Republiki? Czy ty byłabyś słynnym przestępcą?"

Jestem niezmiernie szczęśliwa, że w końcu miałam możliwość przeczytania tej książki. "Legenda" Marie Lu to seria o której po prostu nie dało się nie słyszeć. Już teraz wiem dlaczego tak było :). No właśnie, dlaczego?
Po pierwsze "Rebeliant" to dystopia, czyli jeden z moich ukochanych gatunków, zaraz po new adult. Po drugie... no błagam.. Pani Lu stworzyła tak genialny świat. Powiedziałabym, że to trochę takie Igrzyska śmierci zmieszane może z Mrocznymi umysłami? GENIALNE. Akcja mknie przed siebie bardzo szybko i niejednokrotnie trzyma w napięciu. Bohaterowie przechodzą wiele i są poddawani wielu próbom swojego charakteru i wytrzymałości. Podzielenie narracji na June i Daya było świetnym pomysłem ze strony autorki, ponieważ możemy poznać realia życia w różnych progach społecznych, lepszych i gorszych. To wszystko zebrać razem do kupy i wyjdzie książka od której nie można się oderwać. 

"Przyglądam mu się przez chwilę w nadziei, iż jeszcze raz obrzuci świat spojrzeniem swoich pięknych oczu, ale tak się nie dzieje."

Zacznijmy może od bohaterów - Day i June, relacja między nimi jest dość specyficzna. Przyznam, że nie spotkałam się jeszcze z uczuciem pomiędzy przestępcą a żołnierzem - więc to jest plus. O ile chłopak jeszcze jakoś uchodził w tłumie, to dziewczyna po prostu zrobiła coś co ja biedna tak przeżywałam. Niestety nie chcę Wam zdradzać dokładnie co, ale ja jej w życiu tego nie wybaczę. Szczerze to najbardziej polubiłam rodzinę Daya. Aczkolwiek nie powiem żebym bardzo przywiązała się do bohaterów. Oni sobie gdzieś tam byli, ale swoją uwagę skupiłam głównie na samej Republice i temu jak jest skonstruowana. Tak, tak może to trochę przypominać ustrój państw z Igrzyska, bo mamy Republikę jako Kapitol i Kolonie jako dystrykty. No i do tego są jeszcze Patrioci, nadal nie mogę rozgryźć motywów ich działania. 

"Pieniądze to najważniejsza rzecz na świecie, sama wiesz. Jestem przekonany, że za pieniądze można kupić szczęście i gdzieś mam to, co inni twierdzą na ten temat. Pieniądze przyniosą ci ulgę, poprawią twój status, sprowadzą przyjaciół, dadzą poczucie bezpieczeństwa... Wszystko można mieć za pieniądze."

Podsumowując: Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że po prostu nie mogłam oderwać się od pozycji. Były nawet takie momenty w których, nawet nie płakała, raczej ryczałam. Podczas lektury robiło mi się czasami wręcz przykro. Wiecie, jak zwykle muszą być jacyś okrutni rządzący i poszkodowana biedota, strasznie mi było ich żal :(. Naprawdę ta książka wywołała u mnie mnóstwo emocji i mam nadzieję, że kolejne tomy wywołają ich jeszcze więcej. Jeżeli jeszcze nie czytaliście to serdecznie polecam!

Ocena: ★★★★★★★ (9/10)

Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa


Pozdrawiam!

                                                                                                                                       Katie

12 komentarzy:

 1. Czytałam i również byłam zachwycona! Rebeliant to naprawdę świetna książka i m nadzieję, że komtunuacja bedzie równie sobra!: >
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dużo słyszałam o tej serii i o emocjach, jakie wywołuje ♥ Jeszcze bardziej mnie przekonałaś. Muszę ją przeczytać jak najszybciej! ;)

  http://thebookishcity.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś o niej słyszałam, ale raczej inne opinie, a ty mnie bardzo zachęciłaś, więc mam nadzieję, że w krótce ją przeczytam! :)
  Pozdrawiam :*
  www.biblioteczkapati.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej ja właśnie bardzo chcę ją przeczytać i może dostanę na urodziny bo mam nie długo, całą trylogię. ^-^

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie książka za bardzo nie zachwyciła. Dużo bardziej spodobała mi się inna książka tej autorki - "Malfetto. Mroczne piętno".

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chciałabym przeczytać! Fabuła jest dla mnie interesująca i kusi mnie to uczucie pomiędzy żołnierzem a przestępcą (no jaki super pomysł!!) Kiedy się już wezmę za tę pozycję (kiedyś na pewno), to mam nadzieję, że u mnie też wywoła takie emocje. ^_^

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce, ale teraz mam na nią chrapkę. Taka dystopia mi się podoba, coś na wzór "Niezgodnej" czy "Intruza", ale jednak inne. Do przeczytania!

  Pozdrawiam,
  Przerwa na książkę

  OdpowiedzUsuń
 8. Też czytałam tę książkę i to całą trylogię ! Jest to moim zdaniem jedna z lepszych dystopii , w których rynek wydawniczy tonie. Czekam na kolejne recenzje i mam nadzieję , że zobaczę iż w najbliższym czasie zapoznasz się z kolejnymi tomami , które są równie świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Koniecznie muszę sięgnąć po tę książkę, ponieważ uwielbiam dystopię. Jestem bardzo ciekawa świata, jaki wykreowała autorka ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Od dawna mam w planach tę trylogię i już nie mogę się doczekać jej czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiele już o tej pozycji słyszałam i nie pozostaje mi nic innego jak się za nią zabrać ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeczytałam ją z zapartym tchem już w wakacje 2014 i zakochałam się w niej :). Druga część już na mnie czeka na półce ;). Pozdrawiam gorąco ^^.

  http://zyjemyioddychamymarzeniami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Kochani! Dziękuję Wam, że odwiedziliście mojego bloga. Jeśli podoba Ci się to co robię, zostaw komentarz, bądź jeśli Ci się nie podoba, też go zostaw :D. Wasze opinie wiele dla mnie znaczą. Za każde miłe słowo, zawsze staram się odwdzięczyć. Jeżeli macie taką możliwość, zostawicie mi linki do Waszych stronek, z przyjemnością odwiedzę :*.